Governors

  1. Commissioner of Police, Audu Bako (Police)                    May 1967 – July 1975
  2. Colonel Sani Bello (Military)                                                July 1975 –  Sept. 1978
  3. Group Captain Ishaya Shekari (Military)                          Sept. 1978 – Oct. 1979
  4. Alhaji Muhammadu Abubakar Rimi (PRP)                       Oct 1979 – May 1983
  5. Alhaji Abdu Dawakin Tofa (PRP)                                         May 1983 – Oct 1983
  6. Alhaji Sabo Bakin Zuwo  (PRP)                                             Oct. 1983 – Dec. 1983
  7. Air Commodore Hamza Abdullahi (Military)                    Jan. 1984 – Aug. 1985
  8. Colonel. Ahmed Muhammad Daku (Military                     Aug. 1985 – Dec 1987
  9. Group Captain Mohammed Ndatsu Umaru (Military)     Dec 1987 – July 1988
  10. Colonel Idris Garba (Military)                                              Aug 1988 – Jan. 1992
  11. Architect Kabiru Ibrahim Gaya (NRC)                                Jan. 1992 – Nov. 1993
  12. Colonel Muhammadu Abdullahi Wase (Military)            Dec 1993 – June 1996
  13. Colonel Dominic Oneya (Military)                                      Aug. 1996 – Sept. 1998
  14. Colonel Aminu Isa Kontagora (Military)                           Sept. 1998 – May 1999
  15. Engineer (Dr.) Rabiu Musa Kwankwaso (PDP)                May 1999 – May 2003
  16. Malam Ibrahim Shekarau (ANPP)                                      May 2003 – May 2011
  17. Engineer (Dr.) Rabiu Musa Kwankwaso (PDP, APC)       May 2011 – May 2015
  18. Dr Abdullahi Umar Ganduje (APC)                                    May 2015 – Date