Head of Civil Service

  1. Alhaji Saidu M Gwarzo                            Oct 1979 – Oct 1983
  2. Alhaji Ibrahim Baba                                 Oct 1983 – Feb 1984
  3. Alhaji Muhammad Kabir                         Dec 1998 – Feb 2001
  4. Alhaji Hassan Suleiman                           Oct 2000 – March 2002
  5. Alhaji AGT Rufai                                         March 2002 – Aug 2002
  6. Alhaji Umar M. KanKarofi                       Aug 2002 – June 2003
  7. Alhaji Rabiu Zakariyya                             June 2003 – May 2011
  8. Alhaji Umar Shehu Minjibir                    June 2011 – May 2015
  9. Alhaji Muhammad Awwal Naiya           May 2015 – date