Legislature

8th Kano State House of Assembly members 2015 – 2019

click here to visit the official website of Kano State Assembly

1. Rt Hon. Yusuf Abdullahi Ata Speaker Kano (APC) (Fagge Constituency)

2. Hon. Engr Hamisu Ibrahim Deputy Speaker (APC) (Makoda Constituency)

3. Rt. Hon Abdul’aziz Garba Gafasa Majority Leader (APC) (Ajingi Constituency)

4. Hon. Maifada Bello Kibiya Deputy Majority Leader (APC) (Kibiya Constituency)

5. Hon. Labaran AbdulMadari Chief Whip (APC) (Warawa Constituency)

6. Hon. Muhammad Ballo Butu-Butu Deputy Chief Whip (APC) (Rimin Gado/Tofa Constituency)

7. Hon. Abdullahi Muhammad Chiromawa (PDP) Minority Whip (Kura/Garum Malam Constituency)

8. Rt. Hon. Kabiru Alhassan Rurum (APC) (Rano Constituency)

9. Rt. Hon. Isyaku Ali Danja (APC) (Gezawa Constituency)

10. Rt. Hon. Yusuf Abdullahi Falgore (APC) (Rogo Constituency)

11. Hon. Baffa Babba Dan’Agundi (APC) (Municipal Constituency)

12. Hon. Abubakar Zakari Muhahammad (APC) (Tarauni Constituency)

13. Hon. Ibrahim Ahmad Gama (APC) (Nassarawa Constituency)

14. Hon. Tasi’u Rabi’u Panshekara (APC) (Ungoggo Constituency)

15. Hon. Babangida Alhassan Yusuf (APC) (Dala Constituency)

16. Hon. Yusuf Babangida Suleiman (APC) (Gwale Constituency)

17. Hon Naziru Zakari Sheka (APC) (Kumbotso Constituency)

18. Hon. Ibrahim M. Dawakiji (APC) (Dawaki Kudu Constituency)

19. Hon. Zubair Mahmuda (APC) (Madobi Constituency)

20. Hon Tasi’u Ibrahim Zabainawa (APC) (Minjibir Constituency)

21. Hon. Muhammad Dan’azumi (APC) (Gabawa Constituency)

22. Hon. Saleh Ahmed Marke (APC) (Dawaki Tofa Constituency)

23. Hon. Kabiru Hassan Dashi (APC) (Kiru Constituency)

24. Hon. Nasiru Abdullahi Dutsen Amare (APC) (Karaye Constituency)

25. Hon. Suyudi Mahmuda Kademi (APC) (Gaya Constituency)

26. Hon. Abba Ibrahim Garko (APC) (Garko Constituency)

27. Hon. Zubairu Hamza Masu (APC) (Sumaila Constituency)

28. Hon. Musa Ali Kachako (APC) (Takai Constituency)

29. Hon. Sunusi Usman Bataiya (APC) (Albasu Constituency)

30. Hon. Garba Ya’u Gwarmai (APC) (Kunchi/Tsanyawa Constituency)

31. Hon. Abdullahi Iliyasu Yaryasa (APC) (Tudun Wada Constituency)

32. Hon. Salisu Ibrahim Muhammad (APC) (Doguwa Constituency)

33. Hon. Hamza S. Bichi (APC) (Bichi Constituency)

34. Hon. Abubakar U. Galadima (APC) (Bebeji Constituency)

35. Hon. Ali Ibrahim Isah Shanono (APC) (Bagwai/Shanono Constituency)

36. Hon. Muhammad Uba Gurjiya (APC) (Bunkure Constituency)

37. Hon. Salisu Ibrahim Muhammad (APC) (Doguwa Constituency)

38. Hon. Hafizu Sani Maifada (APC) (Dambatta Constituency)

39. Hon. Rabi’u Saleh Gwarzo (APC) (Gwarzo Constituency)

40. Hon. Ayuba Labaran Alhassan (APC) (Kabo Constituency)